Wtorek, Marzec 26, 2019, 20:06

 Czas na ostatni krok w fascynującej podróży prowadzącej do spełnionego życia. Zebraliśmy już wszystkie niezbędne umiejętności, najwyższa pora przejść do działania. Jak wiesz, z wcześniejszych artykułów oraz własnego życia, w momencie wychodzenia ze strefy komfortu nasz umysł aktywuje ciężką artylerię, by tylko pozostać w ograniczających, ale dobrze znanych okopach lęku, ucieczki i nawykowych reakcji. Ważne zmiany w życiu wymagają działania, a stres i negatywne myśli zdecydowanie w tym nie pomagają, dlatego tak wiele marzeń nigdy nie doczeka się realizacji. Korzystając z poznanych wcześniej narzędzi warto tworzyć cele na bazie ważnych dla nas wartości, bo to gwarantuje motywację. 

Jeśli wiemy, po co i dokąd zmierzamy stosunkowo łatwiej radzić sobie z trudnymi myślami oraz uczuciami. W tym celu korzystamy z defuzji i akceptacji. Jednocześnie należy pamiętać, że zafiksowanie na celu ogranicza elastyczność i oddala nas od kontaktu z wartościami, które można realizować na każdym etapie podróży. Trudno cieszyć się życiem jeśli nie jesteśmy w nim obecni. Skuteczną strategią w obliczu lęku, stresu, problemów zewnętrznych oraz wymówek umysłu jest zadanie sobie następującego pytania:

Czy jesteś gotowy/gotowa zrobić miejsce na tę myśli i uczucia, by robić to, co jest dla mnie ważne?

Jeśli odpowiesz twierdząco, wszystko czego potrzebujesz do wymienione wyżej umiejętności. Można też wyobrazić sobie długofalowe koszty obecnego życia. Gdybyś uciekając przed lękiem i słuchając kreatywnych wymówek umysłu, zrezygnował/a z wartościowych celów i za 10 lat Twoje życie wyglądałoby dokładnie tak samo, to czy cierpienie wynikające z niespełnienia marzeń nie byłoby większe, niż dyskomfort wynikający z obawy przed działaniem.

Oczywiście nie zapominamy o postawie szacunku, troski oraz wyrozumiałości. Jesteśmy ludźmi i to naturalne, że czasem zdarza nam się utknąć w trudnej sytuacji, z której chwilowo nie potrafimy wybrnąć. Najgorsze, co możemy zrobić w takim momencie to zacząć się krytykować. Gdyby taka strategia była skuteczna bylibyśmy już idealni, co nie jest oczywiście możliwe. Możemy natomiast akceptować swoje doświadczenia, nawiązywać kontakt z wartościami i z zaangażowaniem realizować cele i marzenia.

Ćwiczenie

Poniżej możesz wytyczyć drogę realizacji ważnej dla Ciebie zmiany.

1. Określ sferę życia nad którą pragniesz popracować.

2. Zdecyduj, co jest dla Ciebie ważne w tym obszarze.

3. Wyznacz konkretny, mierzalny, ważny, realny i określony w czasie cel.

4. W przypadku wymówek umysłu zastosuj defuzję.

5. W przypadku trudnych uczuć wykorzystaj akceptację.  

6. Działaj, rób to co ważne.

7. Zacznij żyć!!!


Brak komentarzy.
(*) Pola obowiązkowe
(c)2018, All Rights Reserved